پاترمور / کتاب‌ها

رکورد جهانی بی‌سابقه هری پاتر: نیم میلیارد نسخه کتاب به ۸۰ زبان دنیا به فروش رفت

به گزارش پاترمور، رسانه رسمی دنیای هری پاتر، بیست سال پیش، خوانندگان انگلیسی، داستان جادویی هری پاتر از جی.کی.رولینگ را کشف و مطالعه کردند. حالا تا این لحظه، ۵۰۰ میلیون نسخه (نیم میلیارد) کتاب هری پاتر در سراسر جهان به فروش رفته است. به عبارتی دیگر، از هر پنجاه انسان روی کره زمین، یک نفر از آنها کتاب هری پاتر را در اختیار دارد. این پانصد میلیون نسخه شامل هر هفت کتاب در مجموعه و سه کتاب حاشیه‌ای دنیای جادویی و در نسخه‌های چاپی و الکترونیکی می‌باشد.

هری پاتر اولین بار توسط انتشارات بریتانیایی بلومزبری در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید و به ۸۰ زبان مختلف در سراسر جهان ترجمه شد. ترجمه‌های هری پاتر همچنان در حال اضافه شدن هستند. از آلبانی، آذربایجانی و عبری گرفته تا هاوایی، موری و مانکس، کتاب‌ها در دسترس مردم بیشتری قرار می‌گیرند.

هفت کتاب هری پاتر شامل بیش از یک میلیون واژه (دقیق‌تر آن می‌شود ۱،۱۰۰،۰۸۶ واژه) که حاوی واژه‌های اختراعی از جمله Muggle و Quidditch می‌شود که به زبان روزمره مردم هم وارد شده است.

جای تعجب نیست که اولین کتاب هری پاتر، هری پاتر و سنگ جادو، همچنان به عنوان پرفروش‌ترین در بین هفت کتاب قرار دارد. با این حال، کتاب نهایی این مجموعه، هری پاتر و یادگاران مرگ، رکورد سریع‌ترین فروش کتاب در حوزه فانتزی تاریخ جهان را به خود اختصاص داده است.

کتاب‌ها نه تنها در نسخه‌های چاپی و الکترونیک، که در قالب صوتی هم برای شنیدن منتشر شدند. کتاب‌های صوتی توسط هنرمندان صداگذار در سراسر جهان تولید شدند، از جمله جیم دیل و استفن فرای که رکورد بیشترین مدت زمان صرف شده برای شنیدن کتاب صوتی را با بیش از چهار میلیارد دقیقه از هری پاتر تا سال ۲۰۱۶ تنها در حوزه کتاب‌های صوتی دیجیتالی به خود اختصاص دادند.

کتاب‌های هری پاتر همچنان در حال رشد هستند. از ترجمه‌های جدید گرفته تا طرح جلد‌های بسیار زیبا، تصاویر هنری روی جلد و داخل صفحات توسط هنرمندان به‌نام که باعث می‌شوند شخصیت‌های مورد علاقه خود را با چهره‌ای جدید ببینیم.

کتاب‌های ترجمه شده هری پاتر در نمایشگاه تاریخ جادوی هری پاتر

فکر می‌کنیم با وجود گذشت ۲۰ سال و ۵۰۰ میلیون نسخه کتاب، منصفانه باشد که ادعا کنیم هری پاتر همچنان قدرت انتقال ما به دنیایی کاملا جدید را در صفحات خود حفظ کرده است. این دقیقا همان دلیلی است که باعث می‌شود کتاب‌ها را همیشه از اول بخوانیم و آن را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم.

پروفسور مک‌گوناگل درست می‌گفت که روزی خواهد رسید که همه‌ی دنیا نام هری پاتر را خواهند شناخت…

9 دیدگاه برای “رکورد جهانی بی‌سابقه هری پاتر: نیم میلیارد نسخه کتاب به ۸۰ زبان دنیا به فروش رفت

 1. سلام دمنتور ببخشید ایرادی داره ما مطالبی که میزارید رو بزاریم تو چنلمون بدون اینکه بنویسیم منبع دمنتوره؟؟؟

 2. متاسفانه من از طراحی جلد و ترجمه های فارسی مخصوصا جلد چهارم که ویدا اسلامیه ترجمه کرده بسیار ناامید شدم، واقعا به چه حقی به خودشون اجازه دادن تا اسم ها و طلسم ها رو اونجوری که دوست دارن ترجمه کنند ، این خیانت در ترجمه هست و حتی توی نسخه های جدید این عیب رو رفع نکردن.

  1. ایشون خودشون گفتن که تصمیم گرفتن به یه تجربه جدید دست بزنن و معادلای فارسی سازی شده به کار ببرن که به خاطر عدم استقبال ازش توی همون کتاب فقط این حرکت انجام شد و ادامه داده نشد.
   اصلاح این فارسی سازیا هم حتی برای چاپ جدید کلی هزینه به نظر می‌رسه که داشته باشه و مثل متن ورد نیست که شما صرفا کلمه رو با کلمه جدید جایگزین بکنید و پرینت بزنید. توی صنعت چاپ من پرسیدم ایرادای ویرایشی اصلاحشون برای چاپ جدید هزینه داره.

   1. اصل مهم در ترجمه امانت در ترجمه هست، به هرحال باید این کار رو بکنند و به مخاطب احترام بزارن و ترجمه جدید ایشون هم بازی با اعصاب خواننده بود.
    درضمن برای رضای خدا که این کار رو نمی کنند که !!! دارن پولش رو میگیرن، و تا اونجا که من اطلاع دارم، پولی بیشتر از مبلغ کتاب های اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.خانه‌های ضروری مشخص شده‌اند *