پرسی جکسون و خدایان یونان: دزد آذرخش

امید. ج . عوامل فیلم, مختلف ۲۹۶

پرسی جکسون و خدایان یونان: دزد آذرخش

شاید شما دوستان  نیز این چند وقت تریلر این فیلم را دیده باشید . تریلری که از نام هری پاتر در ابتدای آن بهره برده شده است. بله این فیلم جدید کریس کلمبوس کارگردان سابق هری پاتر می باشد  که از ۱۲ فوریه به نمایش عمومی در آمده است. این تریلر بهانه ای شد که راجع به این فیلم اطلاعات بیشتری به شما بدهیم.

این فیلم مانند مجموعه های قهرمان محور دیگر از روی مجموعه ای به همین نام ساخته شده است.

پرسی جکسون و خدایان یونان  سری رمان هایی در ژانر فانتزی- ماجراجویی  می باشد که توسط  ریک ریوردان نوشته شده است این مجموعه شامل ۵ رمان می باشد که همگی در ارتباط با خدایان یونان (یا همان الهه های یونان) میباشد. این مجموعه  جز پرفروشترین کتاب های نوجوان طی مدت۱۳۴ هفته بوده است .(نیویرک تایمز .۹ فوریه ۲۰۱۰)

اسامی کتاب ها به ترتیب شامل :

۱. پرسی جکسون و خدایان یونان :  دزد آذرخش.

۲. پرسی جکسون و خدایان یونان : دریای هیولاها.

۳. پرسی جکسون و خدایان یونان: نفرین تیتان(خدای خورشید یونان )

۴. پرسی جکسون و خدایان یونان  :نزاع لابیرینس ( اسطوره ای در یونان که نصف انسان ونصف گاو است که برای محافظت از خدای اقریطس ساخته شده بود)

۵. پرسی جکسون و خدایان یونان : الهه آخر.

میباشد که در طول سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ منتشر شده است .

اولین فیلم از این سری به نام دزد آذرخش توسط کمپانی  فاکس قرن بیستم و به کارگردانی کریس کلمبوس کارگردانی که همه  او را به وفاداری اقتباس از کتاب ها میشناسند ساخته شده است . بودجه این فیلم ۹۵ ملیون دلار بود و در رتبه سوم  تا به اینجای کار ۳۸ میلیون دلار فروش داشته است.   ( بدیهی است که جایگاه آن  متغیر است) مدت زمان این فیلم ۱۲۰ دقیقه می باشد و در کانادا وآمریکا فیلم برداری شده است .

موضوع داستان :

  این فیلم داستان پسر نوجوانی بنام پرسی جکسون ( لوگان لرمن ) است که توانایهای بالقوه ای دارد، برای مثال او می تواند مدت ۷ دقیقه زیر آب بماند و در تمام درسهای دبیرستان بجز اسطوره شناسی یونان موفق است تا اینکه پس از بازدید از یک موزه یونانی  و گم شدن مادرش  و گم شدن عصای زئوس که او  را مسبب این جریان میدانند. کشف می کند که او از نسل خدایان یونان باستان است و همین باعث رخ دادن جنگی عظیم میان خدایان می گردد و …

تحلیل های فیلم :

این فیلم بسیار از عنصرهای موجود در مجموعه های هری پاتر بهره برده است به طوری که اگر شما نام کلمبوس و یا هری پاتر را در اول تریلر نبینید به راحتی به شباهت های میان این دو پی خواهید برد اما همین شباهت سبب شده که تمامی منتقدین به مقایسه آن با هری پاتر و ارباب حلقه ها  بپردازند و از جمله ضعف هایی که به این فیلم می گیرند مناسب نبودن موضوع  و کشش نداشتن آن برای رده سنی نوجوانان وکودکان به طوری که پس از گذشت زمانی سبب خستگی میشود ,  هرچند که درجه فیلم  P.G  می باشد  و همین ضعف ها   سبب شده در سایت   IMBD  رتبه ۶.۳ بگیرد   . البته بسیاری نیز به تمجید از این فیلم پرداختند ,این فیلم  همچنین  از جلوه های ویژه زیادی بهره برده است.

به طور کلی این فیلم برای طرفدارن سری های فانتزی باید جذاب باشد  مخوصا اینکه کارگردان نوستالژیک ما کلمبوس آن را ساخته است . 

تریلر آن را در اینجا ببینید ( لینک ف ؟؟یل!!ت!ر است.)

عکس های مختلفی در مود کتاب ,فن آرتها ,  فیلم , اسکرین اسنپ و   بازیگران را در اینجا ببینید .

وب سایت رسمی کتاب ها و وب سایت رسمی فیلم را در اینجا ببینید.

تا آنجا که سرچ کردم این کتاب ها در ایران هنوز ترجمه نشده است شاید با موفقیت فیلم ها این اتفاق بیفتد (البته دقیقا اطلاع ندارم  چناچه اطلاعات تکمیلی دارید میتوانید در قسمت نظرها اعلام نمایید) .

امید. ج

امید. ج

متولد تهران ساکن مازندران (بدلیل شغل والدین) دانشجوی رشته مهندسی محیط زیست عاشق هری پاتر و زیست شناسی و به تازگی گرگ ومیش