سایت های ایرانی

قانون کپی رایت و شکایت از متخلفین

کپی رایت (حقوق مولف) شاخه ای از قوانین برای دست اندکاران است که امتیاز اختصاصی از فعالیتشان جهت جلوگیری از تولید مجدد، توزیع مجدد، نمایش مجدد، و یا به تصویر کشیدن و خلق آثار در اختیارشان قرار می گیرد. این قانون به خاطر جلوگیری از کپی آثار و تشویق بقیه افراد به خلق آثار و پدیده های تازه است. توسط این قانون میتوان از آثار هنری یا تولیدی مثل کتاب، فیلم، موسیقی و غیره حمایت، محافظت و پشتیبانی کرد.

قانون کپی رایت در اکثر کشورهای دنیا رعایت میشود و تخطی از آن موجب جریمه های سنگین و حتی حبس می باشد. و مالک اثر به شدت می تواند از کوچکترین حقوق مربوط به خود دفاع کند.
در مورد اخیر هم اتهامی که نسبت به سایت ایرانی jkrowling.ir زده شده، از نظر قانونی بدون اشکال است. زیرا از نام شخصیتی جهانی، با رنگ و قالب یکسان نسخه اصلی تهیه شده بود. و اتهامی هم به عنوان فریب کاربران اینترنتی که سایت اصلی همین است، هم وارد شده.
این مشکل با یک جمله به زبان انگلیسی در پایین سایت می توانست به وجود نیاید. که این سایت صرفا غیر رسمی است و تمام حقوق آن مربوط به مولف اصلی و کمپانی وارنر براز است. جمله ای که زیر تمام سایت های انگلیسی زبان طرفداری دیده می شود.
اینکه مدیر برنامه های نویسنده هری پاتر اقدام به همچین عملی بکنند کاملا عقلانی و منطقی است و نباید حق آنها را فراموش کرد.
اما چی میتوان کرد که در کشور عزیز ما این قانون جهانی وجود ندارد و تمام کتاب ها، آلبوم های موسیقی، نرم افزار ها و استفاده از کاراکترهای ثبت شده غیر مجاز و غیر قانونی هستند. و این نکته سایت مذکور صرفا به خاطر علاقه مدیران آن به این اثر هنری و جهت سرگرم کردن مخاطبین ایرانی و در اختیار قرار دادن نسخه فارسی شده سایت اصلی است را نباید فراموش کرد و بدون شک کوچکترین سو نیتی وجود نداشته است.