بازیگران / تولدها

اولین دامبلدور زادروزت مبارک

در بین بازیگران اصلی مجموعه فیلم های هری پاتر تنها نقش پروفسور دامبلدور است که ایفاگر آن دو بازیگر بودند. در فیلم های سنگ جادو و تالار اسرار پروفسور دامبلدور را ریچار هریس عزیز بازی میکردند و در باقی فیلم ها این نقش به مایکل گمبون بزرگ رسید. هر دوی این بازیگران از بهترین بازیگران بریتانیا هستند که کارنامه درخشانی را در صنعت تئاتر و سینما دارند. امروز تولد کسی هست که برای اولین بار همه طرفداران هری پاتر دامبلدور را با چهره و بازی او شناختند. در این خبر سعی بر این داریم تا بیوگرافی ای مختصر و مفید را از ریچارد هریس عزیز به مناسبت زادروزش برای شما منتشر کنیم.

اگر کسی به آدم عشق بورزه، حتی بعد از مرگش هم به آدم مصونیت و ایمنی میده. اثر عشق مادرت در پوست تو نهفته

هری پاتر و سنگ جادو، فصل هفدهم: مرد دو چهره

عالیجناب (Sir) ریچارد سنت جان هریس (Richard St John Harris)

او روز چهارشنبه ۹ مهر ماه ۱۳۰۹ (۱ اکتبر ۱۹۳۰) در شهر لیمریک ایرلند در خانواده ای کاتولیک دیده به جهان گشود. پدرش ایوان جان هریس و مادرش میلدرید جوسفین هریس (هَرتی فامیل قبل از ازدواج مادرش) بودند و با اینکه خانواده متوسطی بودند اما از خانواده های اصیل و سرشناس لیمریک به شمار می آمدند. ریچارد ششمین فرزند از ۹ فرزند ایوان و میلیدرید بود که مانند سایر اعضای خانواده اش به ورزش و هنر علاقه زیادی داشت. او در سنین نوجوانی به ورزش راگبی(فوتبال آمریکایی) علاقه پیدا کرد و به صورت جدی در این رشته ورزشی فعالیت کرد تا جایی که چندین کاپ و مدال در این رشته ورزشی بدست آورد. اما خب عمر ورزشی ریچارد زیاد طول نکشید چرا که او در سنین نوجوانی وقتی در اوج فعالیت های ورزشی اش بود دچار بیماری سل شد و همین امر او را از میادین ورزشی به شدت دور کرد.

بعد از بهبود بیماریش ریچارد که دیگه نمی تونست به صورت حرفه ای ورزش رو ادامه بده تصمیم گرفت که کارگردان بشه و چون آموزشگاه مورد علاقه اش در ایرلند را پیدا نکرد تصمیم گرفت به انگلیس نقل مکان کنه و در آکادمی موسیقی و هنرهای دراماتیک لندن برای بازیگری مشغول به تحصیل بشه.برای تحصیلش در رشته بازیگری آکادمی ای جز آکادمی لندن اورا نپذیرفت .”آکادمی سلطنتی هنرهای دراماتیک بریتانیا” و “مدرسه مرکزی فن بیان و درام” انگلیس بخاطر سنش او را نپذیرفتند در آن زمان ریچارد ۲۴ سال داشت که از نظر هیئت پذیرش این مدارس سن مناسبی نبودش. بعد از فارغ التحصیلی تئاتری را با تهیه کنندگی و کارگردانی خودش بر روی صحنه برد که با انتقاد شدید منتقدین برخوردار شد و این آخرین تجربه وی در این زمینه بود. بعد از این شکست دوران وخیمی را سپری کرد به طوری که مجبور شد به ایرلند برگردد و با عمه هایش زندگی کند. اما این پایان راه برای او نبود. در سال ۱۹۵۶ به دعوت جان لیتل وود به لندن بازگشت تا در تئاتر “The Quare Fellow” بازی کند. کاری که به شدت موفق شد و آغاز مجددی برای هریس شد.

از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴ او در کارهای بسیاری حضور پیدا کرد که در همه آنها خوش درخشید و توانست در چند کار مهم نقش اول تئاتر یا فیلم را بدست آورد. در سال ۱۹۶۳ در فیلم “زندگی ورزشی” نقش اول این فیلم را بازی کرد که زندگی یک بازیکن راگبی را به تصویر میکشید. فیلمی که بسیار موفق شد و برای هریس جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کن فرانسه را به همراه داشت و در نهایت همین نقش اولین نامزدی اسکار ریچارد هریس را برایش به ارمغان آورد. اما این جوایز و افتخارات او را مغرور نکرد و هریس بیش از پیش و جدی تر کار بر روی صحنه تئاتر را ادامه داد. او اعتقاد داشت تئاتر است که بخاطر ارتباط مستقیمش با مخاطب می تواند هر چه بیشتر یک بازیگر را پخته تر و با تجربه تر کند. در سال ۱۹۶۷ در فیلم موزیکال “کملوت/Camelot” در نقش پادشاه آرتور به ایفای نقش پرداخت که این نقش برای او جایزه بهترین بازیگر کمدی/موزیکال جشنواره گلدن گلاب را برای هریس به همراه داشت. او در سال ۱۹۹۰ در فیلم “The Field” نقش اول را بازی کرد که این نقش هریس را در معتبرترین جشنواره های سینمایی دنیا از جمله اسکار و گلدن گلاب نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول کرد.

در سال ۱۹۶۸ بود که هریس به موسیقی علاقه مند شد و تصمیم به نوازندگی و خوانندگی گرفت اولین آلبوم او “ولگرد درخشان/A Tramp Shining” بود. آلبومی که بسیار خوش درخشید و حتی نامزدی بهترین آلبوم سال در جشنواره موسیقی “گرمی/ Grammy” را برای هریس داشت. او در موسیقی هم درخشان ظاهر شد و ۴ بار نامزد دریافت جایزه گرمی شد که در ۱۹۷۳ هم توانست این جایزه را از آن خود کند. 

هریس در طول سالهای هنریش در ۴ فیلم مهم بازی کرد که هر ۴ فیلم نامزد دریافت بهترین فیلم در اسکار شدند ” The Guns of Navarone” محصول ۱۹۶۱ “Mutiny on the Bounty” محصول ۱۹۶۲ “Unforgiven” محصول ۱۹۹۲ و ” Gladiato” محصول ۲۰۰۰

در سال ۱۹۹۹ به دعوت از دیوید هیمن و کریس کلمبوس برای ایفای نقش آلبوس دامبلدور در فیلم “هری پاتر و سنگ جادو ” انتخاب شد. کلمبوس اعتقاد داشت نقش دامبلدور را بازیگری باید ایفا کند که تجربه و شناخت خوبی از ایفای نقش داشته باشد اما هریس این پیشنهاد را رد کرد و گفت علاقه ای ندارد که در یک فیلم کودک و نوجوان بازی کند. اما این پایان ماجرا نبود وقتی نوه او که از طرفداران هری پاتر بود این ماجرا را فهمید از پدربزرگش خواهش کرد که در این فیلم بازی کند تا او دامبلدور را با چهره پدربزرگ مهربانش ببیند و ریچار هریس این نقش را بخاطر اصرار نوه اش پذیرفت. او کتاب ها را خواند و در حقیقت بسیار شبیه دامبلدور خانم رولینگ دامبلدور را بر روی پرده سینما آورد. در سال ۲۰۰۱ در فیلم “هری پاتر و تالار اسرار” مجددا حاضر شد. اما ۲۰ رو زقبل از افتتاح فیلم تالار اسرار در آمریکا در بیمارستان سلطنتی بریتانیا بستری شد و دو روز بعد به کما رفت و در روز جمعه ۳ آبان ۱۳۸۱ (۲۵ اکتبر ۲۰۰۲) ۱۵ روز قبل از افتتاح آخرین فیلمش در آمریکا برای همیشه دنیای فانی را وداع گفت.  افراد زیادی در غم از دست دادن او داغدار شدند و پس از مرگ او بسیاری از جشنواره های سینمایی جهان برایش مراسم یادبود برگزار کردند. دوست نزدیک او پیتر اوتله یکی از دیگر بازیگران بزرگ سینما بود و خانواده هریس علاقه داشتند که در ادامه مجموعه فیلم های هری پاتر او نقش دامبلدور را بازی کند.

واقعا نمیشه بیوگرافی کاملی از ریچارد هریس در هیچ جایی ارائه داد. زندگی او سرشار از هنر و درخشش است بازیگری بزرگ ورزشکاری موفق و خواننده ای محبوب بود که در سال ۲۰۰۲ با درگذشتش جامعه هنری را داغدار کرد. او در سال ۱۹۵۷ با الیزابت رییِز ویلیامز ازدواج کرد و در سال ۱۹۶۹ از هم جدا شدند. او مجددا در سال ۱۹۷۴ با آن تورکل ازدواج کرد و از او صاحب ۳ فرزند شد. فرزند دوم او جَرد هریس یکی از بازیگران خوب سینما است که در فیلم های لینکلن و شرلوک هلمز ایفای نقش کرده و فرزند آخر او دمیان هریس از کارگردان ها و نویسندگان بریتانیا هست.

سالگرد زادروز این هنرپیشه بزرگ را به همه طرفداران هری پاتر و دوستداران ریچار هریس بزرگ تبریک می گوییم. روحش شاد و یادش گرامی باد.

عکس زیر تندیس یادبود ریچارد هریس جوان درحال بازی اسکوآش در کشور ایرلند هست (بر روی عکس کلیک کنید تا تصویر را با اندازه واقعی مشاهده کنید)

Richard_Harris_Statue_Kilkee_2007

منابع

ویکیپدیا

IMDB

هری پاتر ویکیا

9 دیدگاه برای “اولین دامبلدور زادروزت مبارک

 1. بازیگر بزرگی بود ولی کاملا مشخص بود با توجه به سن و سالش توانایی بازی در کل فیلمهای مجموعه رو نداره نمیدونم چرا کارگردان و تهیه کنندگان متوجه نشدند

 2. سلام
  با اینکه فیلم سنگ جادو و حفره ی اسرار رو ریچارد هریس در نقش پرفسور دامبلدور بازی کرد اما مایکل گامبون بعد از او بسیار طبیعی تر و عالی تر این نقش رو بازی کرد به نظرم گامبون خیلی بهتر بود.

 3. ریچارد هریس تولدت مبارک :-)
  چه باحال یکی در میون خبر میذارین.ب این میگن اتحاد و همکاری درجه یک تیم مدیریت.مثل ی روح در دو بدن.بدون اختلاف و جدایی ناپذیر.البته موارد استثنا هم هست! ی اسفند دود بکنین ب افتخار سایت و مدیراش

 4. سلام.ببخشید بی ارتباط با خبر دیدگاه ثبت میکنم.ایا دمنتور فیلم و یا عکسای وداع بازیگرای هری پاترو گذاشته؟!اگه هست میشه لینکشو بدین؟واینکه ی جا هست ک اما و دنیل و روپرت بشدت متاثرن گریه میکنن ک من فقط عکسای کمی ازشو دیدم.لطفااگه تو دمنتور این مطالب گذاشته شده لینکشو بهمبدین.مرسی از مدیریت سایت!

   1. اتفاقا ریچارد هریس با تجربه زیادی که داشت بهتر از پس این نقش برمیومد و مرموز بودن دامبلدور رو بیشتر به رخ میکشید . شماها سلیقه ندارید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.خانه‌های ضروری مشخص شده‌اند *