رولینگ / مختلف

خانم رولینگ عزیز، بخاطر کتابفروشی‌ها هم که شده، لطفا دوباره قلم و کاغذ را اولویت خود قرار بده

در این بخش نقدی نسبت به انتشار سه کتاب جدید پاترمور توسط جی.کی.رولینگ را از سایت Hypable نوشته‌ی ماراما وایت و با ترجمه «علی کاغذگران» برای دمنتور، می‌توانید مطالعه کنید.

من نمی گویم جی.کی.رولینگ می تواند به تنهایی تجارت کتابفروش های مستقل را زنده نگاه دارد، اما خب تقریبا منظورم هم همین است.

این مقاله، در جواب خبر انتشار سه کتاب الکترونیکی جدید مرتبط با هری پاتر در سایت پاترمور است.

هری پاتر خیلی بیشتر از داستان یک جادوگر نوجوان بود.

مجموعه رمان جادویی جی.کی.رولینگ زمانی منتشر شد که آینده کتاب‌های چاپی کاملا نامشخص بود. با هجوم تکنولوژی‌های جدید راه‌های جدید و بی‌شماری برای سرگرمی مردم به وجود آمد. و در دهه ۹۰ و ۰۰ میلادی شاهد نسل اول تلفن‌های هوشمند و کتاب خوان‌های الکترونیکی بودیم.

هری پاتر به طور گسترده به عنوان معلم چند نسل برای خواندن رمان های تخیلی شناخته شد، ولی هر جلد از کتاب‌های این هفتگانه، درآمد قابل توجه و افزایش تبلیغاتی مضاعفی برای کتابفروشی‌های مستقل که در آن زمان در حال نابودی بودند، در بر داشت، .

هنگامی که «شاهزاده دورگه» در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، سایت SFGate با شادمانی اعلام کرد که ۲۰% به درآمد کتابفروشی‌های مستقل در منطقه خلیج سان فرانسیسکو اضافه شده است، و این فقط یکی از هزاران نمونه است.

همانطور که همه چیز به پایان می‌رسد، مجموعه هری پاتر نیز به پایان رسید. در طی ۱۰ سال بعد نه تنها کتابفروشی‌های مستقل، بلکه برخی کتابفروشی‌های زنجیره‌ای غول پیکر را در سال ۲۰۱۱ نیز از دست دادیم. (۴ سال پس از انتشار آخرین کتاب از مجموعه هری پاتر)

اما ناگهان پرتویی از روشنایی ظاهر شد: انتشار «هری پاتر و فرزند نفرین شده»، نسخه ویژه تمرینی نمایشنامه برگرفته از تئاتر لندنی با همان نام، که باعث هجوم دوباره خوانندگان به کتابفروشی‌ها و جشن‌های شبانه انتشار کتاب شد.

جای تعجب نیست که با توجه به جمعیت ناشران دارای حق امتیاز، این نمایشنامه رکورد های فروش را شکست و فروشگاه بارنز و نوبل و واتراستونز آن را پرفروش ترین کتاب سال خود عنوان کردند.

باید اعتراف کنیم که تعداد کتاب‌های کمی هستند که شوق طرفداران را این چنین بر می‌انگیزند. و با وجود موج شگفت‌آور از واکنش‌ها به این اتفاق، تقریبا معجزه است که یک کتاب چنین شور و هیجانی را که معمولا در کنسرت‌ها و مراسم ملاقات با افراد مشهور دیده می‌شود، در مردم برانگیزد.

آیا فوق العاده نیست که در سال ۲۰۱۶، تقریبا ۱۰ سال پس از انتشار آخرین رمان هری پاتر، باز هم طرفداران این مجموعه به کتابفروشی ها بروند، آن هم در نیمه شب، تا به نسخه فیزیکی فصل بعدی زندگی هری دست پیدا کنند؟ مطمئنم که چنین است.

با یک شب فروش، مشکل کتابفروشی‌ها حل نخواهد شد. اما ادامه دادن به انتشار داستان‌های هری پاتر به صورت کتاب فیزیکی (مثل فیلمنامه جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها، که قرار است اینطور باشد) قطعا به کسی آسیب نمی‌زند.

و این دلیل ایجاد حس ناامیدی در من پس از شنیدن خبر انتشار ۳ کتاب جدید فقط به صورت ای-بوک و از طریق وبسایت پاترمور است.

هنوز باور دارم که انتشار اطلاعات جدید درباره دنیای جادویی به این شکل درست نیست، اما ناامیدی من به دلیل طرز بیان داستان، از این هم شدید تر می شود.

چه به قصد یا از روی اتفاق، جی.کی.رولینگ نقش اساسی‌ای در جذاب کردن دوباره کتاب ها و وادار کردن مردم به سر زدن به کتابفروشی ها ایفا کرده است و استقبال شدید او از این کتاب های الکترونیکی جدید قلبم را شکست. زیرا اگر رولینگ از فروش فیزیکی کتاب‌ها پشتیبانی نکند، چه کسی خواهد کرد؟

قطعا ما هنوز نمی‌دانیم که دلیل این تصمیم چیست. و برخلاف کتاب‌های درسی قبلی هاگوارتز، هیچ بخشی از درآمد این کتاب‌ها به خیریه ها نمی رسد، و شاید این فقط تلاشی اقتصادی برای زنده نگه داشتن پاترمور است.

زیرا این فقط یک راه تفننی برای قرار دادن داستان های جدید هری پاتری پشت یک دیوار مالی از طریق سایت پاترمور است، و این اتفاقی بسیار ناخوشایند به نظر می‌رسد.

این یک استراتژی بی نقص اقتصادی است. جی.کی.رولینگ حق دارد که با مالکیت‌هایش هر کاری که می‌خواهد بکند. بخشی از من به خاطر انتشار اطلاعات جدید هری پاتری خوشحال است، و اینکه می‌توانم داستان های جالب و جدیدی را در دنیای مورد علاقه‌ام تجربه کنم. این تقریبا چیزی شبیه به دنیای بی پایان استار وارز یا سیلیماریون است.

اما بخش دیگری از من احساس می‌کند که هری پاتر اساسا به حد متوسط چیزی که تصور می‌شد تبدیل شده است. هیچکدام از فیلم‌ها، متن های اینترنتی، ای-بوک ها و رمان‌ها و فیلم‌ها و پیش‌درآمد‌های آن‌ها، حس هری پاتر «واقعی» را برای من القا نمی کنند. و من به عنوان یک طرفدار کتاب‌های هری پاتر، برای خودم سخت می‌دانم که با محتوایی که حتی در قالب قبلی هم نیست، مقابله کنم.

این تقریبا یک حرکت احمقانه است (ببخشید، می‌دانم که او #ملکه است، ولی چاره‌ی دیگری ندارم!) که صنعتی را که ذاتا عامل موفقیت او بود، کنار بگذارد و هنوز هم او با هر حرکت دیگری می تواند پیشرفت کند.

پس این درخواست من به جی.کی.رولینگ است: هر چه دوست داری بنویس. این دنیای توست. و من واقعا خوشحالم که تکه جدیدی از دنیای جادویی را به ما هدیه می‌کنی. اما لطفا هری پاتر را از دنیای ادبیات چاپی جدا نکن. چون هر دوی آن‌ها از آن رنج خواهند برد.

به قول دوست عزیزم مارمارا وایت:

اگر جی.کی.رولینگ در حال انتشار کتاب‌های فقط-الکترونیک و تولید تئاتر هایی است که خیلی‌ها قادر به دیدن آن ها نیستند، احتمالا دیگر قلم و کاغذ اولویت او نیستند.

۱۷ آگوست ۲۰۱۶، ماراما وایت (سایت Hypable)

ترجمه از علی کاغذگران

15 دیدگاه برای “خانم رولینگ عزیز، بخاطر کتابفروشی‌ها هم که شده، لطفا دوباره قلم و کاغذ را اولویت خود قرار بده

 1. هرگز فکر نمی کرد که رولینگ، ای زنی که از پنجره قطار الهامی رفته برای خلق دنیایی به وسعت دنیای خودمان، تبدیل بشه به زنی که برای پول، و نه خلق، بنویسه. و بعد هم قصد داشته باشه تبدیل بشه به بکی از همون سلبریتیهای پرافاده ای که فکر می کنن همه جهان حاضرن به خاطر اون بمیرن.
  جوان رولینگ. یکاش می توستی اینو بخونی و می تونستم بهت بگم که، ما به توی فبلی احتیاج داریم. دوباره بنویس

 2. رولینگ این نمایش نامه رو ننوشته فقط تاییدش کرده. مطمئناً به پای کتاب های اصلی هری پاتر نمیرسه. یادش بخیر حدود یازده ساله بودم اولین فیلمش ساخته شد اونموقع تب کتاب های هری پاتر بین نوجوونا افتاده بود ولی من تا نوزده سالگی نخوندمش. همینجور اتفاقی کتاباش به صورت الکترونی تو لپ تاپم بود اولی رو که شروع کردم دیگه معتادش شدم. کتاب زندانی آزکابان و قدیسان مرگشو بیشتر دوست داشتم. جام آتش هم هیجان انگیز بود. ولی نیاز نبود این همه آدم توش بمیرن یادمه کتاب پنجو خوندم سیریوس که مرد خیلی دلم گرفت. به نظرم یکی از بدشانس ترین شخصیت های کتاب بود.

 3. من دیروز کتاب فرزند طلسمشده رو خریدم در حالی که قبلا به صورت الکترونیک داشتمش

  دست گرفتن و با اون به خیابون رفتن حس خیلی خوبی داشت انگار یه چیز خیلی باحال دستت بود

 4. من عاشق کتابهای چاپیم.ن چون اصلا احساس خوبی به کتابهای الکترونیکی ندارم و ازشون متنفرم.دوست دارم کاغذ رو احساس کنم و اون بوی عجیبش که آدمو سر کیف میاره.در مورد ساخت فیلم امیدوارم وارنر تصمیمات درستی بگیره و به کتاب مثل کمیکهای دی سی که امسال حسابی گند زده بهشون نگاه نکنه.برای نقش اسنیپ عزیز امیدوارم تیم راث نقششو بازی کنه.کسی که در زمان انتخاب بازیگر برای ساخت هری پاتر وسنگ جادو این نقشو رد کرد ولی امیدوارم اگه دوباره بهش پیشنهاد شد اینبار قبول کنه.فیلم فرزند نفرین شده بدون دن اما و روپرت عزیز هیچ لذتی نداره،پس وارنر بروز عزیز کمی دقت کنه،اگه میشه صندلی کارگردانی رو هم بده به آلفونسو کوآرون عزیز که خیلی بهش ارادت داریم.تمام دیگه حرفی ندارم.مثل همیشه زنده باد ملکه قصه ها

 5. خب معلومه برای حمایت از پاترمور بوده. پاتر مور استقابل آنچنانی نداشت و حتی با تغییر ساختار باز هم موفق نبوده. (البته منظور موفقیت به اندازه خود هری پاتره وگرنه افارد زیادی ازش استفاده میکنن.)

 6. رولینگ بدون اجازه کمپانی های طرف قراردادش کاری نمی کنه ،
  از روزی که کتاب هفتم منتشر شد و رولینگ گفت خداحافظ همگی مطمئن بودیم او اگر بخواهد هم نمی تواند از خیر هری بگذرد ،
  حالا هم باید منتظر باشیم اولین قسمت فیلم جانوران منتشر شود و همه از فروش میلیاردی اون مطمئن شوند تا برسیم به تبدیل کردن کتاب بسیاز ضعیف فرزند طلسم شده ،
  مطمئن باشید ، اگر می توان دنیای مارول رو اینقدر کش داد ، دیدن فیلم های جادویی طی دهه آینده طبیعی ترین اتفاقی است که خواهد افتاد ،
  فقط امیدوارم ، که فرزند طلسم شده توسط خود رولینگ بازنویسی بشه و از بازیگران قدیمی برای نقش هری ، رون و هرمیون استفاده بکنند ،

 7. منم امیدورام که بازهم داستان های دنیای جادویی به چاپ برسن چون حس کردن کاغذ کتاب و اینکه میتونی ورقش بزنی خیلی شوق بیشتری داره تا اینکه با اسکرول بار هی صفحات مجازیشو بالا پایین کنی. به نظر من خبر انتشار کتاب های چاپی خیلی بهتر ، بیشتر و سریغتر بین طرفدارا پخش میشه و اینطوری از نظر اقتصادی تامین تر هم هستند!
  ولی درمورد نمایشنامه اساسا در حق ما بی انصافی و اجحاف شده!!!مطمئنا اگر کمپانی برادران وارنر موفق بشن خانم رولینگ رو برای ساخت فیلم فرزند طلسم شده راضی کنن وضعیت ما خیلی بهتر از ایناس!!!

 8. من این نمایشنامه رو خوندم داستان بسیار هیجان انگیزی داره ولی به دلیل این که ما انتظار داشتیم همیشه در کتابه های هری پاتر موقعیت ها دقیق توصیف بشن یکم ارتباط بر قرار کردن برامون سخت بود امیدوارم این روند با وارد شدن خود خانوم رو لینگ در این عرصه حل بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.خانه‌های ضروری مشخص شده‌اند *