رولینگ / کتاب‌ها

رازهایی از جی.کی.رولینگ و شرح ماجرای وجود دو هری پاتر

روزنامه تماشاگران امروز – علی مسعودی نیا: او بیش از ۴۰۰ میلیون نسخه از کتاب های «هری پاتر» را در دنیا به فروش رسانده است. جی کی رولینگ حالا رازی را فاش کرده که تمام هوادارانش را در دنیا کنجکاو ساخته است: او فاش ساخته که یک نسخه از یک اثر جدیدش را توی گنجه اش پنهان کرده است. جی کی رولینگ برای نوشتن نخستین کتابش از مجموعه هری پاتر به شهرت رسید.

کتابی که آن را در کافه ای واقع در ادینبورگ- اسکاتلند نوشت و شاید در ابتدا امید چندانی حتی به انتشار آن هم نداشت، چه برسد به اینکه بخواهد حدس بزند این کتاب برایش شهرت جهانی و ثروتی عجیب و هنگفت به ارمغان خواهدآورد و حالا این نویسنده ۵۱ ساله آشکار ساخته است که میل او به نوشتن حتی از گذشته هم غیرعادی تر شده است و او در گنجه محرمانه خود یک نسخه از کتابی را نگه می دارد که هنوز آن را منتشر نساخته است. دلیل اینکه این دستنویس در گنجه لباس نگه داشته می شود این است که او تقریبا تمام کتاب را روی یکی از لباس هایش نوشته است.

جی کی رولینگ طی مصاحبه اخیرش با شبکه سی ان ان گفته درباره لباسی که در روز تولد ۵۰ سالگی خود بر تن داشته و با آن در جشن تولد خود شرکت کرده، داستانی نوشته است. او از دوستانش درخواست کرده بود که با لباس های فانتزی در جشن تولد او شرکت کنند. لباس هایی که به هولناک ترین کابوس های شخصی زندگی شان مرتبط باشد.

کابوس شخصی او گم کردن نسخه دستنویس رمانش بود و به این ترتیب او روی یکی از لباس هایش یک داستان کامل را نوشت. او به این شبکه خبری گفته است: «من در ۵۰ سالگی، برای جشن تولدم یک تم در نظر گرفتم. چیزی شبیه جشن هالووین. آن شب واقعا جشن تولد من نبود. یعنی برای من بیشتر شکل و شمایل یک کابوس شخصی را داشت.

من تصمیم گرفتم یک دست نوشته گم شده باشم. به همین دلیل بخش عمده ای از یکی از کتاب هایم که نسخه دست نویسش را گم کرده بودم روی یک دست لباس نوشتم اما درباره این کتاب باید بگویم که نمی دانم آیا منتشرش خواهم کرد یا نه، ولی عملا آن لباس- کتاب را توی کمد لباس هایم آویزان کرده و نگهش داشته ام.»

طبیعتا لازم به توضیح نیست که داستان اصلی خانم رولینگ تا چه اندازه قیمتی و ارزشمند خواهدبود. یک نسخه مصور از «داستان های بیدل بارد» که او برای هوادارانش به نگارش درآورده بود، در سال ۲۰۱۶ به قیمت ۳۶۸۷۵۰ پوند به فروش رسید.

از این گذشته حالا ۲۰ سال از معرفی شدن هری پاتر به دنیا می گذرد و ما هنوز به طور مداوم داریم نکات خارق العاده ای را درباره دنیای جادویی و عجیب جی کی رولینگ در می یابیم و درباره شخصیت او نیز حرف های تازه ای می شنویم. ماه گذشته این نویسنده طی یک اظهارنظر دیوانه وار اعلام کرد که دو نوع متفاوت از هری پاتر وجود دارد. او فاش ساخت که این پسر واقعا بی همتا نیست.

با این حال رولینگ گفت هری پاتر دوم هرگز در کتاب هایش پدیدار نشده و نامی از او برده نشده است. این افشاگری در آخرین پست رولینگ در «پاترمور»، سامانه اطلاعات هری پاتر، صورت گرفت و البته حتی معنای آن هم درست بر ما آشکار نیست. هری پاتر، که نزد دوستانش به نام هری مشهور است- پدر پدربزرگ هری پاتر کنونی است که از سال ۱۹۱۳ تا ۱۹۲۱ حضور پررنگی در ویزنگاموت داشته است. ویزنگاموت یا دیوان عالی جادوگری، نامی در دنیای هری پاتر است که درواقع، گروهی برای تصمیم گیری در رابطه با مجازات افراد گناهکار است.

از جمله اعضای این گروه می توان به مدیر سابق هاگوارتز، آلبوس دامبلدور و کورنولیوس فاج، وزیر سابق سحر و جادو، اشاره کرد. هری پاتر در سالی که می خواست به کلاس پنجم مدرسه هاگوارتز برود، توسط این دیوان به دلیل زیر پا گذشتن قانون رازداری محاکمه شد. ولی به خاطر اینکه اجرای جادو به دلیل حفظ جان بوده است، تبرئه شد.

رولینگ می گوید ریشه خاندان پاتر به جادوگری غیرعادی از قرن دوازدهم به نام لینفرد از ستیچکومب باز می گردد، شخصی که ابتدا لقب پاترر (The Potterer) را یدک می کشد و سپس به نام ساده تر آن یعنی پاتر شناخته شد. اما بزرگ ترین خبر به بخشی از مطلب مربوط می شود که رولینگ نام و سرگذشت پدربزرگ پدر هری به نام هنری پاتر را افشا کرد؛ شخصی که میان دوستان و نزدیکان خود به نام هری پاتر شناخته می شود. بنابراین نوه هنری، جیمز پاتر تصمیم گرفت نام پدربزرگش را روی تنها پسر خود بگذارد که نهایتا تبدیل به معروف ترین جادوگر جهان می شود.

رولینگ در پی حوادث تروریستی لندن و حمله به مسلمانان نسبت به موج ضداسلامی که به وجود آمده، به شدت واکنش نشان داده بود. در همین حین، یک خبرنگار رادیویی به روحانیون مسلمانی که ارزش های غربی را شرور جلوه می دهند، تاخت و نویسنده «هری پاتر» را به چالش کشید. «رولینگ» در پاسخ نوشت: «بله، منتظر این هم بودم. ما با استفاده از تصاویر پناهندگان سوری برای تحریک خشم و انزجار نسبت به مهاجرت مشکلی نداریم، داریم؟»

این نویسنده در ادامه پست هایش اشاره کرد: «اگر انگلیسی ها نگران افراطیونی هستند که در جهت ایجاد حس تنفر نسبت به سفیدپوست ها و جوامع سکولار سخنرانی می کنند، پس باید نگران سیاستمدارانی که باعث ایجاد ترس و تنفر نسبت به مسلمانان، مهاجران و پناهندگان می شوند هم باشند.»

جی کی رولینگ، نویسنده سرشناس انگلیسی که اخیرا از سوی مجله «فوربز» سومین سلبریتی ثروتمند جهان لقب گرفته، طی ۱۲ ماه گذشته، ۹۵ میلیون دلار کسب کرده است. او یکی از فعالیت ترین چهره های مشهور در توییتر است و بارها به «دونالد ترامپ» و سیاست های ضدمسلمان و ضدمهاجر او تاخته است.

10 دیدگاه برای “رازهایی از جی.کی.رولینگ و شرح ماجرای وجود دو هری پاتر

 1. رولینگ عزیز! باید سخت مواظب باشی کمدت رو دزد نزنه!
  خیلی خوبی. خوشحالم که تو نویسنده شدی و من رو با دنیای جادویی ات آشنا کردی.
  همیشه موفق باشی

 2. WOW!!!
  خب جی کی رولینگ مثل همیشه طرف حق رو داره می گیره……..فقط همین رو می تونم در مورد چند خط آخر این مقاله بگم……
  ولی کابوس شخصی نمی دونم…….ولی در حرفه ی نویسنده « با توجه به اینکه خودم هم یه چیزایی می نویسم » بدترین کابوس گم کردن دست نوشته های اصلی یک داستانه…..مثل این می مونه که بچت رو توی پارکی جایی گم کنی :| البته فکر می کنم اون کتاب لباسیش رو هم چاپ کنه :| وقتی نویسنده یک نوشته رو با عنوان کتاب خطاب می کنه یعنی اون نوشته ساخته شده برای چاپ شدن……….

  1. تا اونجایی که یادم میاد، ثروت هنگفت خانواده ی پاترها و اون پولی که توی گرینگاتز برای هری باقی مونده بود نتیجه ی معجون سازی های همین پدربزرگ جیمز « هری پاتر » هست که معجون های زیبایی و فکر کنم درمانی درست می کرد………

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.خانه‌های ضروری مشخص شده‌اند *