اخبار سایت

اطلاعیه دمنتور در مورد صحبت‌های اخیر جو رولینگ

با توجه به گذشت تقریبا یک سال از بسته شدن وب‌سایت دمنتور و نزدیک به چهار ماه از افتتاح وب‌سایت جدید مرکز دنیای جادوگری، تصمیم بر این بود که اگر خبر مهمی رخ داد و جایی در مرکز دنیای جادوگری نداشت، در شبکه‌های اجتماعی دمنتور مانند تلگرام، تویتر و اینستاگرام منتشر شود.

حالا این روزها بمب خبری که همه رسانه‌ها و به خصوص جامعه‌ی طرفداری هری پاتر را در سراسر دنیا تحت تاثیر خود قرار داده، منفجر شده و آن هم چیزی نیست جز صحبت‌های جی.کی.رولینگ در تویتر شخصی خود که در مورد زنان تراجنسی (ترنسکشوال) مطرح کرده بود.

جزئیات این اتفاق پیش از این در شبکه‌های اجتماعی دمنتور بصورت مشروح منتشر شده و نیازی به تکرار آن در این خبر نیست.

انتشار این خبرها حواشی زیادی داشت و به طبع واکنش برخی از افراد را برانگیخت که نیاز به توضیحاتی دارد که باید در جریان قرار بگیرید.

اول از همه انتشار این نوع خبرها بیشتر از اینکه به سبک کارهای ما نزدیک باشد، جنبه سیاسی و اجتماعی داشته و ممکن است تفاوت این سبک از مطالب برای مخاطب دمنتور یا مرکز دنیای جادوگری عجیب و بیگانه باشد. اما وظیفه اطلاع رسانی در مورد اتفاقات دنیای جادوگری یا از همه مهمتر نویسنده آن گزینه دیگری جز انتشار این دسته از خبرها را باقی نمی‌گذارد.

از یک طرف تلاش می‌کنیم این خبرها به دلیل عدم نزدیکی با سبک مجموعه بصورت خلاصه و بدون پرداختن به تک تک جزئیات و صرفا به نیت اطلاع رسانی پخش شود و از طرف دیگر حواشی جدید و مهم آن جلوی پرداخت کمتر آن را می‌گیرد.

دوم اینکه خبرهایی از این دست در جامعه ایرانی ممکن است باعث سردرگمی شده و نیاز به اطلاعات تکمیلی داشته باشد که این وظیفه کاملا خارج از وظایف دمنتور است. به عنوان نمونه همین خبر صحبت‌های جنجالی رولینگ در مورد زنان تراجنسی باعث واکنش‌های متفاوتی از عدم درک کامل مخاطب‌ها شد. ما با انجام نظرسنجی در تمام شبکه‌های اجتماعی برای درک بهتر موفقیت‌مان در انتقال مطلب متوجه شدیم که بخش قابل توجهی از مخاطب‌ها یا کامل متوجه اتفاق‌های اخیر نشدند یا اطلاعاتی در مورد مفاهیم ذکر شده نداشتند.

نمونه این اتفاق در سال‌های گذاشته با خبر جنجالی دیگری از جو رولینگ در مورد گرایش جنسی پروفسور دامبلدور تکرار شده بود. در چنین مواقعی با توجه به حساسیت‌برانگیز بودن این مفاهیم در جامعه ایرانی، واکنش حذفی سازمان‌های نظارتی و دیدگاه قابل پیش‌بینی بخشی از خود مخاطب‌ها، پوشش بیشتر مفاهیم را پیچیده‌تر و سخت‌تر از گذشته می‌کند.

در آخر با توجه به پیچیدگی‌هایی که اشاره شد به پیچیدگی سوم که قضاوت بر نحوه کار مجموعه ما می‌باشد هم به این کلاف اضافه کنید. در مورد همین نمونه اخیر تمام خبرهای دمنتور صرفا جنبه اطلاع رسانی داشته و هیچ قضاوتی (بر خلاف نمونه سایت‌های طرفداری دیگر) انجام نشد و بصورت کامل به مخاطب محول شد.

در مورد واکنش شما در باره دو مورد به خصوص از رفتار ما در پوشش خبری نیاز می‌بینیم توضیحات بیشتری ارائه دهیم:

  • چند روز گذشته در استوری اینستاگرام دمنتور نظرسنجی گذاشته بودیم که واکنش و درک شما را از خبرهای اخیر دریافت کنیم. از آن جایی که نظرسنجی در استوری اینستاگرام به صورت کوییز بوده و نیاز به انتخاب گزینه صحیح دارد، گزینه آخر یعنی «نفهمیدم چی شده» به عنوان جواب صحیح انتخاب شد. انتخاب این گزینه صرفا برای خنثی کردن موضع دمنتور بود و هیچ نیتی در انتخاب آن وجود نداشت.
  • روز جمعه خبری در تلگرام و تویتر دمنتور مبنی بر انتشار عنوان‌بندی بی‌شرمانه در روزنامه‌ای در انگلیس ضد رولینگ منتشر شد که جزئیات آن مبهم منتقل شد. نیت ما از این کار عدم بازنشر مقاله این روزنامه و نام ‌نبردن از آن بود تا باعث و بانی خوانده شدن بیشتر این مطلب نباشیم.

با این حال اگر شما هم جزو افراد ترنسکشوال هستید و با صحبت‌های نویسنده‌ی هری پاتر با احساسی ناراحت‌کننده یا ناخوشایند روبرو شده‌اید، مطمئن باشید ما هم در دمنتور احساس‌تان را درک می‌کنیم و هر روز با بررسی خبرها امیدواریم نوعی پیش‌روی در این خبرها شاهد باشیم تا شما و تمام افراد متفاوت جامعه طرفداری هری پاتر مانند گذشته با احساس و خاطره‌ای خوب از دنیای جادوگری یاد کنند.

با توجه به حمایت همیشگی نویسنده‌ی هری پاتر از افراد دگرباش، اخلاق، هوش و ذکاوت ثابت شده او و شخصیتی که طی همه این سال‌ها از جو رولینگ شاهد بودیم، این بار هم امید به روشن شدن مواضع و پیشرفت اوضاع داریم.

تا آن زمان و تا هر وقتی که در توان دمنتور و مرکز دنیای جادوگری باشد نسبت به انتشار منصفانه آخرین خبرها و مطلع کردن شما از اتفاق‌های جدید ادامه می‌دهیم.