پادکست لوموس | برای طرفدارهای حرفه‌ای هری پاتر
اخبار سایت

شبکه دیوانه ساز ایرانی یک ساله شد

امروز ۱۰ اسفند، سالگرد تولد "شبکه دیوانه ساز ایرانی" هست.
خواهش میکنم این مطلب رو که به همین مناسبت تهیه شده بخونید:
سرفصل ها:
–          تاریخچه
–          بسته شدن های سایت
–          دوستان وهمکاران
–          حسین غریبی
–          رتبه سایت
–          گفتگوی آنلاین
–          آینده
–          حرف های آخر
 

تاریخچه
از اول اصلا قصد نبود اسم و آدرس سایت این باشه، ولی چون همه Domain ها بسته شده بود، این اسم و آدرس انتخاب شد. اول دیوانه ساز ایرانی بودیم و بعد شدیم "شبکه دیوانه ساز ایرانی". شبکه به معنی Network مد نظر هست نه شبکه تلویزیونی!!
اسم انگلیسی سایت هم اکثرا اشتباه تلفظ میکنن. اسم و آدرس سایت به انگلیسی دمنتور هست. یعنی de men tor نه دی منتور و نه ده مونتور. حرف e بصورت "ی" خونده نمیشه، باید بصورت کسره بخونید. حرف o هم "او" خونده نمیشه باید بصورت ضمه خونده بشه. پس شد دمنتور (به کسر دال و میم و ضم ت)
اگر خیلی بخواهید رمانتیک وار اصل باز شدن سایت رو بدونید این هست که من در اتوبوس به فکر باز کردن سایت هری پاتری افتادم!! آخی…
به هیچ وجه هم قصد نداشتم سایت خبری و رقیبی برای "جادوگران" باز کنم. چون اعتقاد داشتم که تواناییش رو ندارم. ولی وقتی سایت رو باز کردم بعضی ها پیشنهاد دادند که خبر هم بذارم، من هم تصمیم گرفتم خبر بذارم و همین جوری قدم به قدم سایت پیشرفت کرد. از نحوه گذاشتن اخبار بصورت کاملا سنتی و دستی با فرمت html حالا به سیستم MovableType و فرمت php رسیده. و خیلی خوشحالم که تا به حال هیچ وقت و هرگز قالب، طرح و کد های html و php سایت رو از جایی برنداشتم و کار خودم بوده. چه خوب چه بد چه افتضاح بهتره آدم دزدی نکنه!!
زیاد هم فنی نمیخوام حرف بزنم تا خسته کننده نباشه. به هر حال بعد از omidkorat.com مرحوم چون قصد داشتم فقط هری پاتری بشم و آدرس اون سایت برای خودم زیاد جالب نبود، سایت رو عوض کردم و متاسفانه اون domain رو هم طی صانحه آتش سوزی (!) از دست دادم.
 
بسته شدن های سایت
یادم نمیاد تا حالا دلیل درست و حسابی برای این سری وقایع ناگوار بسته شدن گفته باشم. الان هم نمیخوام دلیل رو واضح بگم. فقط میگم که اصلا ناراحت و پشیمون نیستم که سایت رو حدود سه بار بستم و گفتم خداحافظ!! اگر لازم باشه ایشالا سی چهل بار دیگه هم می بندیم و باز می کنیم!! این حرف که مثلا شوخی بود ولی باور کنید واقعا به نفع بود و اون اتفاق ها بایستی می افتاد ولی امیدوارم دیگه مسئله ای پیش نیاد که من رو به این راه حل سوق بده.
 
دوستان و همکاران
حالا دوست ها و همکارهای واقعی سایت رو میگم (ترتیب بدون غرض و مرض قبلی بوده!):
فرشاد جانقربان (اولین مدیر کل انجمن، بزرگترین حامی در دوره اول انجمن)
هومن ترابی (اولین مدیر کل دوره دوم انجمن)
علی پژوهان (مدیر کل دوره دوم انجمن و برگزار کننده مسابقه های کنکور هری پاتر)
علی رجبی (مدیر کل دوره دوم انجمن)
میثم شایسته (مدیر دوره دوم انجمن و بر طرف کننده بسیاری از مشکلات فنی انجمن)
بهنام و ایمان (ارسال کننده اخبار به سایت)
و تمام مدیرهای بخش، ناظم ها، نیما طراح گرافیک تصاویر انجمن و همه کسانی که در سایت یا وبلاگ خود ما را معرفی کردند…
 
حسین غریبی
موجودی استثنائی برای کمک به یک سایت هری پاتری. بزرگترین اتفاق و افتخار سایت. تنها موجود روی زمین که بعد از اینکه یک بار حرفی بهش بزنم کاملا درک میکنه.
خیلی مدیون حسین عزیز هستم! واقعا باهوش هست. اکثر وقت ها اصلا لازم نیست نکته ای رو بهش تذکر بدم چون وقتی خودش می بینه من چه کاری انجام میدم اون هم دفعه بعد اون موضوع رو با همون روش ادامه میده. مثلا این لوگوی کنار خبرهای دنیل مربوط به اکوس که نوشته "Coverage"  با اینکه من نگفتم خودش تو خبرهای بعدی گذاشت. یا کد های html یا خیلی خیلی نکته های ریز دیگه که به همش دقت میکنه. اگر جزو کسانی بودید که الان گفتید: همین؟هنر کرده. یعنی شما جزو دسته اغلب اطرافیان من هستید که کوچکترین اهمیتی به جزئیات نمیدید و فکر می کنید خبر گذاشتن و نوشتن یعنی فقط تبدیل عبارات انگلیسی به فارسی. حالا هر جور و مدلی که خواست باشه باشه…
حسین غریبی فقط اخبار رو ترجمه نکرده. ایشون فیلم نامه های هری پاتر رو هم در اختیار سایت خودش قرار داده  که آمار دانلودش واقعا سر به فلک کشیده شده و در اکثر سایت ها و وبلاگ ها معرفی شده. الان هم در گالری عکس مدیر کل هستند که اونجا رو مرتب کردند و دسته های جدید و عکس های جدید رو اضافه کردند. یعنی از هر دری وارد بشید و نظم و دقت و کیفیت ببینید مطمئن باشید حسین از اونجا رد شده!!
بی نهایت ازش متشکرم.
 
رتبه سایت
سایت alexa.com پایگاهی معتبر برای نمایش رتبه و ترافیک سایت ها می باشد. هر چه عدد رتبه کمتر  باشد اعتبار سایت بیشتر است. رتبه ما در این سایت تا این لحظه ۱۰۹ هزار می باشد. یعنی ما ۱۰۹ هزارمین سایت برتر شبکه اینترنت هستیم! اینجا را کلیک کنید تا آمار سایت ما را در آن مشاهده کنید. شما هم می توانید رتبه سایت یا وبلاگ خود یا دیگران را در آن بررسی کنید. البته این سایت آمار ترافیکی را فقط برای سایت هایی که جزو صد هزارتای برتر می باشند نشان می دهد که خوشبختانه ما هم جزو آن دسته هستیم.
در گوگل هم امتیاز ما در صفحه اصلی ۴ از ده می باشد که به کمک شما و لینک کردن ما در سایت یا وبلاگتان باعث افزایش آن می شوید.
 
گفتگوی آنلاین
همان طور که روز های گذشته اعلام شد، از این به بعد می توانید بصورت زنده توسط مسنجر های مختلف با مدیر روابط عمومی سایت چت کنید. (ID و راهنمای Add کردن). نکته مهم این است که از شما خواهش میکنم صحبت های خود را کوتاه کنید و از چت های طولانی خودداری کنید. این ID برای چت کردن خصوصی و احوال پرسی و درد و دل های شخصی شما تهیه نشده است. فقط در کمتر از ۵ دقیقه اگر صحبتی، نظری، پیشنهادی، مشکل و یا انتقادی فقط و فقط در مورد سایت دیوانه ساز دارید را توسط این ID مطرح کنید. در غیر این صورت جوابی دریافت نخواهید کرد. پس لطفا ناراحت نشید!

آینده
بعد از انتشار کتاب هفتم حتما به سرعت کتاب رو ترجمه خواهیم کرد و در سایت قرار خواهیم داد. ولی هیچ عجله ای به خرج نمیدیم. دلیلش این نیست که میخوایم کار با کیفیت ارائه بدیم، دلیلش کمبود نیرو هست. به هر حال هر چند تا شد هم خودش غنیمت هست.
بعد از کتاب هفت سایت همچنان فعالیت خواهد کرد تا بعد از فیلم هفتم هم اگر زنده باشیم، اگر حس و حال داشته باشیم و اگر همین جوری باشیم، خواهیم بود.
عید نوروز حتما با ما همراه باشید. هر سیزده روز عید یک هدیه ناب هری پاتری برای شما داریم. از دست ندید. نوروز امسالتون رو با ما بگذرونید. از چند ماه قبل کار برنامه های عید رو با کمک بعضی از دوستان شروع کردیم و زحمت خیلی زیادی کشیده شده و خواهد شد.
دقایقی بعد از تحویل سال "هری پاتر برای همیشه ۶" رو میتونید از سایت دریافت کنید.
پس نوروز ۸۶ با شبکه دیوانه ساز ایرانی…
 
حرف های آخر
بار ها از آمار بازدید سایت گفتم، دیگه دلیلی نداره تکرار کنم. فقط یک نکته ای رو مایل هستم بگم و اون اینه که هنوز "چهار محال و بختیاری" دومین شهر ورودی سایت هست که باعث تعجب من میشه!!
از تمام کسانی که E-Mail فرستادند، در بخش نظر شما نظر دادند، در نظر سنجی ها شرکت کردند، خبر فرستادند، در فن فیکشن داستان فرستادند، در دفتر یادگاری یادگاری ثبت کردند، به گالری عکس فرستادند، در انجمن شرکت کردند و… از صمیم قلب تشکر میکنم. باور کنید من جواب تمام E-Mail ها و نظر ها رو داده م و اگر جوابی دریافت نکرده اید احتمالا یا به این علت بوده که آدرس خودتون رو اشتباه نوشتید یا جواب من در فولدر هرزنامه های صندوق پست الکترونیک شما رفته.
از اینکه به این سایت سر می زنید و وقت خودتون رو برای خوندن این مطلب گذاشتید هم تشکر میکنم.
به امید حمایت شما
امید