ایران

آثار هری‌پاتر القاء قدرت‌مندی بی‌اساس است

مریم صباغ زاده ایرانی، نویسنده و کارشناس ادبیات کودک و نوجوان گفت : تاثیرات نامحسوس و ظریف آثارهری‌پاتراز عوالم متافیزیکی دراندیشه نوجوانان ، جای نگرانی دارد.
صباغ زاده به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ،گفت:” یکی از شخصیت‌های داستان هری‌پاتر به گونه‌ای است که می‌تواند با قهاریت (فادر، چیره دست) به آن چه اراده کند دست یابد و اینکه آدمی به چنین درجه توانمدی برسد بر مخاطبان تاثیر منفی خواهد داشت.”
بقیه در ادامه خبر…

وی که آثار هری‌پاتر را خوانده است، در ادامه این مطلب افزود :” موضع ذکر شده، نکته‌ای است که در نقد و بررسی آثارهری پاتر کمتر به چشم می‌خورد ، اما جای نگرانی دارد ، یعنی برجسته کردن آدمی قهار ، مقتدر، توانمند و در عین حال بی منطق ،البته در پایان داستان سپیدی بر سیاهی پیروز شده و هری پاتر برتر خواهد شد اما باز این روند تاثیرات منفی خواهد داشت .”

این نویسنده در عین وارد کردن این انتقاد ،‌ این کتاب‌ها را بسیار پر مخاطب و هیجان انگیز دانست و رد کردن این کتاب‌ها را درست و منطقی نمی‌داند و دلیل استقبال از این آثار را اسرار آمیز بودن و هیجان‌انگیزی آن می‌داند.

به عقیده صباغ زاده ، خلاقیت درشیوه نگارش جی‌کی‌رولینگ موج می‌زند و آثارش بین مخاطبین کودک ونوجوان طرفداران بسیاری دارد و حتی بر بهداشت روانی مخاطب هم تاثیرات منفی نخواهد داشت.

این کارشناس ادبیات کودک و نوجوان ، سن نوجوانی را سن هیجان و خیال پردازی زیبای نوجوانی می‌داند و ادامه داد:” نویسندگان ما باید به شناخت هیجانات و نیازهای مخاطبان در این سن بپردازند و با آگاهی کامل از روحیات این گروه سنی دست به قلم ببرند.”

صباغ زاده یادآور شد :” در گذشته پدران و مادران ما،داستان‌های اساطیری را برای ما بازگو می‌کردند بی آن که بدانند چه گنجینه عظیمی را به دست ما می‌سپارند. مانند داستانهای امیر ارسلان نامدار و … نویسندگان ما نیز باید با رویکردی جدید به این داستانها توجه داشته باشند . چراکه ما هم اسطوره های فراوانی داریم اما باید با شیوه‌ نگارشی جدید به این مقوله بپردازیم.