رولینگ

رولینگ و دو هزار کودک در بزرگداشت ادبیات کودک

جی. کی. رولینگ همراه با دو هزار کودک انگلیسی روز یکشنبه هشتادمین سالروز تولد ملکه الیزابت دوم و بزرگداشت ادبیات کودک در انگلستان را جشن گرفتند.
“جی. کی. رولینگ” نویسنده کتاب های پرفروش هری پاتر همراه با دو هزار کودک انگلیسی روز یکشنبه هشتادمین سالروز تولد ملکه الیزابت دوم و بزرگداشت ادبیات کودک در انگلستان را جشن گرفتند.
به گزارش بی بی سی، رولینگ، فیلیپ پالمن، مایکل بوند و ژاکلین ویلسون از نویسندگان کودک و ۲۰۰۰ کودک انگلیسی در مهمانی بزرگی که ملکه الیزابت هم به مناسبت جشن تولدش و هم برای بزرگداشت چهره های ارزشمند ادبیات کودک بریتانیا در قصر باکینگهام برپا کرده بود، شرکت کردند.
رولینگ در این جشن بخش هایی از ماجراهای هری پاتر را برای ۲۰۰۰ کودک مهمان قرائت کرد.
برپایی این جشن از سوی ملکه الیزابت کار غیرمعمولی بود چرا که قصر باکینگهام در واقع به شهر رؤیایی ادبیات کودک تبدیل شده بود.
حدود ۸۰ قهرمان محبوب داستانهای کودکان و فیلم های کارتونی برای حضور در این جشن مدلسازی شده بودند و بدین ترتیب صدها قهرمان داستانی با لباس های رنگارنگ در کنار کودکان در جشن شرکت داشتند.
نخستین چیزی که در این جشن بزرگ به چشم هر بیننده ای می آمد، مدل متحرک و عظیم غول مهربان داستانهای “رولد دال” بود که همراه با “سوفی”، قهرمان زن این داستانها به صرف چای در قصر باکینگهام دعوت شده بود.
وینی خرسه و آلیسِ سرزمین عجایب از دیگر شخصیتهای معروف داستانی بودند که در این جشن به چشم می خوردند.
مهم ترین برنامه این جشن سلطنتی رؤیایی، نمایشی با عنوان “کیف ملکه” بود که توسط این قهرمانهای محبوب کودکان اجرا شد. خود ملکه الیزابت هم نقش ملکه را در این نمایش پانتومیم اجرا کرد و در صحنه آخر نمایش برای گرفتن کیفش که با استفاده از یک طلسم “هری پاتری” پیدا شده بود، روی صحنه رفت.
“جوآنا مورهد” در این باره در گاردین نوشت:« این مهمانی از آن دسته مهمانی ها بود که هر مادربزرگ هشتاد ساله ای از آن می ترسد! از آن دسته مهمانی ها که مادربزرگها در آن می خواهند بچه ها را یک جور از سر خود باز کنند و آرزو می کنند که آنها خانه را بر سرشان خراب نکنند.»
به گفته مورهد، ملکه الیزابت روز یکشنبه بیش از هر مادربزرگ دیگری استحقاق این را داشت که نگران تزئینات قصر و گل های باغش باشد.
منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی