ایران / مختلف

ردپای آراگوگ، عنکبوت غول پیکر هری پاتر در شهر کرمان

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از لایو ساینس، به گفته علیرضا زمانی از محققان دانشگاه تهران، عنکبوت خیالی مجموعه هری پاتر که آراگوگ نام دارد، بر اساس آناتومی عنکبوت‌های گرگی ساخته شده است.

به گفته وی، شباهت بسیار زیادی بین گونه جدید کشف شده با عنکبوت خیالی این مجموعه از فیلم‌ها وجود دارد و از آنجا که زمان کشف این گونه جالب متقارن با بیستمین سالگرد ساخت مجموعه فیلم‌های هری پاتر بوده است، محققان دانشگاه تهران تصمیم گرفتند این گونه را آراگوگ بنامند.

این گونه جدید که یک عنکبوت ماده است، توسط علیرضا نادری در یک منطقه کوهستانی در استان کرمان واقع در جنوب شرقی ایران کشف و Lycosa aragog نام‌گذاری شد. بدن این عنکبوت بدون احتساب پاها، ۲٫۶ سانتیمتر طول دارد و قسمت بالای بدن آن توسط دو ردیف موی سیاه و سه ردیف موی سفید پوشیده شده است.

روی اندام‌های جانبی دهان جانور توسط ردیف‌هایی از موهای سیاه پوشیده شده است که ظاهری گیرا به آن می‌دهد. همچنین زیر شکم آن نیز از موهای سیاه و سفید پوشیده است.

به گفته محققان، این عنکبوت تار نمی‌تند و روزها را در مخفی‌گاه خود سپری می‌کند، اما شب‌ها به شکار می‌رود. این عنکبوت‌ها در مقایسه با سایر انواع عنکبوت‌ها از قوه بینایی خوبی برخوردارند و هشت چشم دارند که چهارتای آن‌ها دارای پرده درخشانی در پشت شبکیه هستند. پس از تابش پرتوهای نور به چشم، این پرده درخشان پرتوها را روی شبکیه بازتاب می‌دهد و موجب درخشش چشم‌ها در تاریکی می‌شود. این پدیده شباهت زیادی به چشمان گربه دارد. این عنکبوت‌ها حدود سه سال عمر می‌کنند و تخم‌هایشان را درون بدن خود حمل می‌کنند. پس از تولد نوزادان، مادر آن‌ها را در پشت خود حمل می‌کند و گاهی آن‌ها را زیر نور آفتاب رها می‌کنند تا بهتر رشد کنند. مادر مسئولیت تغذیه فرزندان خود را برای چند هفته پس از تولد به عهده می‌گیرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Zootaxa منتشر شده است.

10 دیدگاه برای “ردپای آراگوگ، عنکبوت غول پیکر هری پاتر در شهر کرمان

 1. البته اینجا نوشتید عنکبوت جدیده طولش نزدیک ۳سانتیمتره آراگوگ خدابیامرز که حداقل ۱٫۵متر طول داشت!!!

  1. کلا موجودات جادویی تو دنیای هری پاتر ۱۰ برابر اندازه واقعیشون هستن، مثل باسیلیسک که مار چندین متری بود………
   اینا اشتباه محاسباتیه :)) :))
   شما به بزرگی خودت ببخش

 2. وای خدای من
  فکر کنم جدی جدی دنیایی به نام دنیا هری پاتر وجود داره و خیالی نست
  من که خیلیییییییییی خوشحالم

  راستی آقای مدیر سایت برای چی من نمیتونم در سایت ثبت نام کنم هی میزنم میگه با پشتیبانی صحبت کنید و اینا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.خانه‌های ضروری مشخص شده‌اند *